Nakupujte akcie tak, abyste z toho měli dobrý pocit

Nákupem akcií si zároveň kupujeme část společnosti. Kdybychom ve společnosti měli významný podíl, můžeme ovlivňovat její chod a podílet se na důležitých rozhodnutích. Pravděpodobně se o tuto společnost velmi zajímáme, chceme přece její akcie 🙂 Co společnost dělá? Co uvedla nového na trh? Jak se jí daří? Co o společnosti říkají její klienti? Jsou zaměstnanci spokojeni? Jaká je pozice na trhu? Co dělá konkurence?

Nekupujte akcie v pytli

Na otázky uvedené v úvodu byste měli znát odpovědi ještě předtím, než do vybrané společnosti investujete. Investice znamená závazek.

Z investice potřebuji mít dobrý pocit. Rád si kupuji věci, které se mi líbí a kterým rozumím. Vím, že řada investorů takto neuvažuje.

K investici, resp. k výběru akcií může stačit technická či fundamentální analýza. Nebo uplně jiná strategie, která může být funkční. Já ale investuji dlouhodobě a dostávám se za hranice těchto analýz, nebo jich nejsem nyní schopen. Možná, že právě tento investiční horizont je důvodem k tomu, abych společnost co nejlépe poznal a ztotožnil se s tím, co dělá, jaké má produkty a kdo je kupuje.

Pravděpodobně takto přicházím o spoustu investičních možností, ale nakupuji pouze akcie společností, které mi jsou blízké a kterým rozumým. Vzhledem k tomu, že celý život trávím v IT, logicky konverguji k těmto společnostem. Zde ale musím také dávat pozor na diverzifikaci.

K investování jsem se dostával poměrně dlouho a až toto uvažovní mě posunulo k realizaci prvních nákupů. Až s tímto přístupem mám z investování radost a zajistil jsem si tak i pocit bezpečí.

Nekupuji akcie společnosti, které nerozumím

Nerozumím farmacii a chemii. Nedávno jsem si koupil akcie China Mobile (CHL), tedy čínského telecomu. Vím, jak funguje mobilní telefon, co znamená 4G a co znamená pokrytí trhu rychlým internetem. Dokáži se vcítit do toho, co společnost dělá a kam směřuje. Vím, co dělají v tomto sektoru jiné trhy. Investice je v tomto případě pro mě komfortní a pocitově bezpečná.

Nedovedu si představit, že bych koupil akcie farmaceutické společnosti. Lék na rakovinu je velmi důležitý, ale netuším, jak se vyrábí, co to obnáší a je pro mě velmi těžké se v této oblasti orientovat. A tak si vlastně své investice vlastně i ulehčuji.

A jak to máte vy?

Ať už souhlasíte nebo ne, zamyslete se nad tím, co o vybrané společnosti víte a zda rozumíte tomu, co dělá. Určitě tím nic nezkazíte. Naopak, tyto úvahy vám otevřou oči a posunou vás v přemýšlení o tom, zda bude vaše investice dobrá. Mimochodem, položte si otázku „Proč bych neměl do této společnosti investovat?“, tím se zaměříte na rizika.

Investujte tak, abyste z toho měli dobrý pocit.

Napište mi na Facebook či Twitter jak uvažujete o společnosti, do které investujete. Budu se těšit.

2 komentáře: „Nakupujte akcie tak, abyste z toho měli dobrý pocit

 • Červen 30, 2017 (9:36 pm)
  Permalink

  Není moudré, vyhýbat se akciím Pfizer, Sanofi, Johnson a Johnson, Procter a Gamble, BASF jen proto, že nerozumíš farmacii a chemii. Zrovna tak není dobré vyhýbat se německým akciím jen kvůli dani z dividend 26,38% a vyhýbat se francouzské akcii Sanofi kvůli dani z dividend 30%. Kdybys koupil jen akcie ze zemí s daní 0% až 15% a akcie jen od firem, u kterých myslíš, že rozumíš jejich činnosti, byl bys o moc krásných akcií v životě ochuzen. Jako člověk žijící v Evropě bys měl mít více akcií ze západní Evropy a méně akcií z USA a na všechny ostatní země jako Čína se vykašlat.

  Reagovat
  • Červenec 3, 2017 (9:16 am)
   Permalink

   Věřím, ze se i k akciím těchto společností postupně dopracuji. Nicmene nesouhlasím s nazorem vykašlat se na všechny ostatní země. V asii je obrovský potenciál, který má US i evropský trh již dávno za sebou a navíc, je na asii většina trhu přímo závislá.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *