Měnové riziko

Investice do akcií obnáší řadu rizik. Jedním nich je měnové riziko. Rád bych vzpoměl, že každá investice sebou nese riziko a nezáleží, zda investujete forex, akcie, komodity, nebo nemovitosti. Je důležité, aby si byl investor rizika vědom, znal jeho povahu, velikost a pokud uzná za vhodné, tak ho odstranil.

Co je to měnové riziko?

Měnové riziko podstupuje investor vždy, když dochází k obchodu v zahraniční měně a měna investora je rozdílná. Nejjednodušším a typickým příkladem pro českého investora je situace, kdy nakupujeme na americkém trhu akcie americké firmy. Pokud akcie nakoupíme, máme v našem portfoliu akcie v dolarech. Nyní jsme vystaveni měnovému riziku, protože kromě pohybu trhu, resp. samotné ceny akcie, je hodnota akcií navíc ovlivněna měnovým párem USD/CZK. Pokud česká koruna vůči dolaru posílí, můžeme se ocitnout ve ztrátě. Případně naopak, pokud oslabí, naše investice se zhodnocuje. Vývoj tedy může být i pozitivní. V tomto příkladě došlo k obchodu v dolarech, který odpovídá základní měně akcií (tzv. domicil). Měnou investora však byla česká koruna.

Složitější příklad nastavá, pokud obchodovaná měna neodpovídá měně domicilu (domácí měna akcií) a ani měně investora. Modelovou situací může být nákup ETF na americké burze, který se zaměřuje na čínský trh, kdy měnou investora je česká koruna. V tomto případě měnové riziko představuje nejen pohyb kurzu USD/CZK (nakupujeme ETF v dolarech), ale i pohyb kurzu CNY/USD, protože domicilem čínských akcií je čínský jüan.

Jak odstranit měnové riziko?

Většina brokerů poskytuje tzv. měnový úvěr. Tento úvěr je poskytován ve spojení s pákovým účtem. Jak to funguje? Pokud máte účet v CZK a nakoupíte akcie za 1000 USD, broker vám půjčí 1000 USD. Výsledkem bude, že máte akcie v hodnotě 1000 USD a zárověň -1000 USD na svém účtu, půjčka. Vzhledem k tomu, že broker vám obnos půjčuje (jedná se o úvěr) je vyžadováno krytí v podobě principu pákového účtu. Kde je ta finta? Pokud by v tomto případě poklesnul kurz USD/CZK, tak hodnota vašich akcií a vypujčených dolarů poklesne o stejnou výši. Měnové riziko se tedy vyruší. Vzhledem k tomu, že se jedná o úvěr, není to zadarmo. Většina brokerů si účtuje úrok kolem 3% ročně z vypůjčené částky.

Další možností, jak se chranit proti měnovému riziku je využití zajištěných investičních nástrojů. V tomto případě se většinou jedná o podílové fondy nebo ETF, které sami řeší, aby pohyb kurzů mezi domácí měnou a měnou obchodováných investičních titulů neměl vliv na jeho výkonnost.

Měnové riziko může investor také podstoupit, tedy neřešit ho vůbec.

Závěr

Před psaním tohoto článku jsem se zeptal několika svých přátel, jak měnové riziko řeší. Hlavní motivací bylo, že já sám měnové riziko neřeším a chtěl jsem se v této oblasti posunout.

Můj dosavadní přístup je akceptace měnového rizika. Prvním důvodem je, že nemám dostatek finančních prostředků, abych mohl využívat měnového úvěru. Druhým důvodem je, že mé investice jsou v horizontu let, až desítek let. Tedy uvažuji, že případné výkyvy kurzů budou během této doby vyhlazeny.

Měnové riziko podstupuje většina přátel, investorů. To jsem nečekal. Rozhodnutí je samozřejmě na každém investorovi. Za rozumné považuji vývoj měn sledovat, viz. intervence ČNB a alespoň v rámci těchto událostí investice plánovat. Investor by měl mít přehled k tom, co se děje ve světové ekonomice, zejména na trzích, kde obchoduje.

A jak řešíte měnové riziko vy? Napište, doplním vaše podněty do článku.

2 komentáře: „Měnové riziko

 • 5 dubna, 2018 (12:02 am)
  Permalink

  Dobrý den,
  pokud nechci řešit měnové riziko a platit za úvěr, jak bych to měl řešit na účtu?

  Pokud mám účet v CZK a nakoupím akcie, IB mi na to půjčí, v platformě se zobrazí USD jako záporná hodnota a já z ní budu platit úroky. Měnové riziko se tímto sice vyruší, ale já nechi platit úroky a jsem ochoten měnové riziko podstoupit. Přesně z toho důvodu, jako Vy. Jak tedy postupovat?

  Konvertovat tyto vypůjčené USD na CZK pokaždé, když akcie nakoupím? Nebo jakmile si pošlu CZK na účet, tak ještě před nákupem akcií je vyměnit za USD? A nebo mít účet v USD a po zaslání CZK si je konvertovat na dolary? Jak to prosím řešíte Vy?

  Díky za radu

  Dan

  Reagovat
  • 8 dubna, 2018 (10:53 am)
   Permalink

   Dobrý den Dane,

   já měnové riziko nijak neřeším, podstupuji ho. Investuji na horizont desítek let a věřím, že výkyvy měn se tak vyhladí. Zárověn nedisponuji takovým kapitálem, abych pokaždé mohl využít měnoveho úvěru.

   S pozdravem,
   Martin.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *