Kolik peněz investovat do akcií?

Kolik peněz investovat do akcií? Otázka, kterou si položí každý, kdo nad investováním alespoň přemýšlí. Otázka se týká nejen akcií, ale i investic do forexu, ETF, komodit, apod. Prostě jakékoliv investice.

Uvědomte si riziko investování

Nejdříve je třeba se uvědomit riziko spojené s investováním. Ať už chcete investovat do čehokoliv, vždy je zde riziko ztráty. Je rozumné investovat tak, aby nehrozilo riziko ztráty veškerého investovaného kapitálu. Zní to jednoduše a není to složité. Je třeba si vybírat investice s rozumnou mírou rizika, riziko znát a pokoušet se ho eliminovat. Akcie² se zabývají investicemi do společností, které jsou na trhu již řadu let (ideálně 10-15 let), vyplácejí dividendu, jsou nečím unikátní, nenahraditelné a jejich byznys snadno nepřevezme jiná společnost. Nicméně nikde není dáno, že taková firma nezkrachuje (může stačit jeden hurikán). Riziko tu prostě je.

Investujte peníze, které nepostrádáte

Kapitál, který investuji, nepotřebuji. K investicím přistupuji tak, že peníze, které vkládám do akcií neohrožují můj běžný život. Jsou to peníze, bez kterých se obejdu. Dokonce nad tím uvažuji tak, že jsou to peníze, se kterými jsem se rozloučil, akceptuji riziko (samozřejmě dělám vše proto, aby tomu tak nebylo).

Jak to vypadá reálně? Mám pravidelný měsíční příjem, ze kterého si odkládám část na investice do dividendových akcií. Zbytek příjmu mi pokryje životní náklady, něco málo naspořím. Zároveň mám bezpečnostní polštář ve formě úspor na pár měsíců, kterými vykryji případnou ztrátu zaměstnání.

Je zřejmé, že každý má jiné možnosti. Někdo může na investice odložit každý měsíc 1 000,-, jiný 5 000,-. Myslím, že nezáleží na obnosu. Důležité je začít, najít vhodný investiční instrument a pokusit se peníze zhodnotit. Malá zhodnocená částka je vždy lepší, než nezhodnocené peníze na běžném účtu. Lepší malá dividenda, než žádná.

Jediným limitem, na který je možné narazit je vstupní vklad brokera.

Má smysl investovat do akcií 5 000,-

Ne. Vstupní vklady brokerů davají určitý smysl i v tomto případě. Z mého pohledu je rozumné do akcií investovat minimálně desítky až stovky tisíc. Nicméně, částka 5 000,- může být velmi zajímavý měsíční vklad na akciový účet. Nemáte takový kapitál? Není třeba zoufat, na trhu je řada různých investičních instrumentů.

Bojíte se stále investovat?

Je třeba začít. Zvolte si pro začátek rozumný investiční obnos. Peníze, které nepotřebujete. Založte si účet u brokera a pokud máte již svoji investiční strategii, vyzkoušejte obchodovat. Zkoušejte klidně rok, dva, až budete mít jistotu v tom, co děláte, ve váš systém. Pokud se nedaří, ztráty nebudou velké.

Přečtěte si také příspěvek o tom, jak nakupovat akcie a mít z toho dobrý pocit.

Pokud máte konkrétní obavy, napište mi. Rád se na ně podívám v dalším příspěvku.

Sledujte Akcie² na Facebooku či Twitteru a počkejte si na další článek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *