Jak začít s investováním

Znám hodně lidí, co o investování mluví, ale ještě nezačali. Byl to z části i můj případ. Jsem v tomto směru věčný začátečník. Ale o tom podrobněji až jindy.

Udělejte si na investování čas

Jako zásadní překážkou se většinou ukazuje „odhodlat se a investovat do toho čas“. Do čeho? Do vzdělávání. Investovat do akcií je sice technicky možné ze dne na den, ale to není určitě správná cesta. Naopak, je potřeba počítat s velkou časovou investicí, než se člověk rozkouká (zvláště, pokud nemá ekonomické základy). Pokud se bavíme o čase, mám tím na mysli měsíce.

Výše uvedené neplatí pouze o investování do akcií s dividendou, ale o investování vůbec. Pokud bychom se bavili o spekulacích, troufnu si říci, že je to časově ještě daleko náročnějši.

Zkuste kurz

Ja nejsem zrovna fanda kurzů a přednášek. Důvodem je, že většinou jsou povrchní a stejné infomace si za polovinu času mohu sehnat na Internetu. U akcií jsem ale objevil vyjímku. Jsou to kurzy Tomáše Tatranského, které mohu vřele doporučit. Důvody jsou tři:

  • Tomáš se nebojí odkrýt své portfolio a strategii, včetně investorských chyb
  • kurz je v malé skupině
  • kurz je koncipován spíše jako workshop a debata

Pro začátečníka je to skělá možnost, jak se během pár hodin rozkoukat a vůbec zjistit, zda je to směr, kterým by se chtěl vydat. Navíc základní kurz stoji 500,- a v ceně je i občerstvení 🙂 Kurzy je možné najít na portálu naucmese.cz.

Čtěte o investování

Říkali nám to už ve škole. Kdo to myslí s investováním vážně, měl by hodně číst. Doporučuji začít knihami. Na Internetu je sice velké množství zdrojů, ale většinou neposkytuje ucelený přehled problematiky. Upřímně, spíše člověka svedou na špatnou cestu naděje a velkého zisku během pár dní.

Na rozkoukání bych doporučil knihy „Naučte se investovat“ a „Akciové investice“ od Daniela Gladiše. Stojí pár korun, jsou pochopitelné pro lidi bez finančního vzdělání a jsou poměrně komplexní.

Sledujte trhy

Možná toho o chování akciového trhu ještě moc nevíte, ale sledujte ho. Stačí 2x do týdne. Sledujte jeho pohyby, přečtěte si např. pár zpráv a pokuste se zamyslet nad tím, proč se trh pohnul daným směrem.

Vyberte si jednu, dvě akcie, které se vám líbí, nebo které znáte. Nemám teď na mysli akcie, do které budete v budoucnu investovat, protože takto daleko pravděpodobně ještě nebudete. Cílem je pochopit, jak se akcie chová na daném trhu a jak se vzájemně trh a samotná akcie ovlivňují. Doporučuji nesledovat český trh, je moc malý.

Potřebné informace je možné získat např. na Yahoo Finance nebo Google Finance.

Screenujte

Zkuste si vybrané akcie screenovat, sledovat jejich parametry a pozorovat jak se mění. Podívejte se také do historie akcií, ideálně 5 až 10 let. Na screening doporučuji finviz.com.

Pokládejte otázky

Ptejte se sebe, ptejte se okolí. Proč se pohnul trh tímto směrem? Proč tento kvartál akcie neroste? Proč se změnilo PB, PE? Jaké má společnost výsledky? Do čeho společnost investuje? Rozumím vůbec té společnosti? Proč do ni investovat? Existují nějaké důvody, proč do ni neinvestovat? Jak dlouho je společnost na burze? Vyplácí dividendu? Jak dlouho? Jak velkou?

Udělejte si vlastní názor na investování

A to je asi nejdůležitější bod. Můžete číst, chodit na kurzy a studovat. To vše by mělo směřovat k tomu, že si sami vytvoříte pohled na investovaní tak, abyste se cítili pohodlně. To znamená, že si vytvoříte vlastní strategii investování, bude znát a ochotni akceptovat riziko, budete vědět, kolik prostředků na investice můžete vyhradit a budete samozřejmě vědět, do čeho chcete investovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *