Jak vybrat správného brokera?

Otázka každého začátečníka – investora. Správného brokera jsem hledal i já a rád se podělím o své zkušenosti.

Broker a poplatky

První, co každého napadne, jsou poplatky. Je to velmi důležitý parametr a překvapivě se poplatky brokerů poměrně dost liší a to zejména u českých brokerů. V zahraničí mi rozdíl přijde o trochu menší. Poplatků u brokerů je spousta. Záleží na tom, v jaké měně chcete obchodavat a jaké akcie chcete nakupovat. Poplatky se platí i za výběr prostředků, případně některé nadstandardní operace. Poplatky jsou spojeny s pákou a třeba i s využitím měnového úvěru. Věc první, uvědomit si, jak a co budu obchodovat. Obchoduji americké akcie nebo čínský trh? Obchoduji intradenně a nebo v horizontu let? Potřebuji si pujčovat peníze u brokera na páku? Jaký objem obchodů realizuji?

Mé parametry jsou: obchoduji dlouhodobě v období let. Jsem tedy ochotný i akceptovat trochu větší poplatek za nákup akcií. Obchoduji americké i asijské akcie, potřebuji tedy znát poplatky za transakce na těchto trzích. Páku nepoužívám, peníze si nepůjčuji.

Pozor. Každý broker má minimální vklad na otevření účtu. Zatímco u např. Lynx se jedná o $2 000, tak u Interactive Brokers o $10 000.

Často jsou poplatky také kalkulovány dle aktivity na vašem účtu. To se týká např. právě Interactive Brokers, který účtuje poplatek v případě neaktivity.

Nejhorší poplatek, který jsem našel je poplatek za připsání dividendy.

Obchodní platforma brokera

Je to poněkud překvapivé, ale stále ne každý broker má obchodní platformu pro Apple Mac OS. Ikdyž v poslední době se to stává spíše vyjimkou. Nicméně doporučuji si ověřit, že vybraný broker podporuje vaši platformu.

Co je vítáné je možnost realizovat obchody přímo z prohlížeče. Většina brokerů dnes poskytuje i tuto možnost v poněkud zjednodušeném rozhraní. Za mě ideální. Nesleduji pohyby akcií každý den a nepotřebuji využívat na grafu technickou analýzu. Stačí mi obchodování z webu a jednou za čas zkontrolovat stav svého portfolia, případně akcií, o které se zajímám.

Většina brokerů má rovněž mobilní aplikaci. Osobně ji nevyužívám na realizaci obchodů, ale spíše na čtení aktuálních zpráv. Poznámka: přečtěte si o tom, jak si hlídat akcie z mobilu.

Podpora

Přítel na telefonu, který mluví vaším jazykem, k nezaplacení. Byť se anglicky běžně domluvím, řešit problém s obchodní platformou v angličtině nemusí být zrovna pro mnoho lidí snadné.

Doporučení

Reference fungují skvěle. Ať už se jedná o přátele, nebo o lidí diskutující na různých fórech, vždy je možné si takto udělat o brokerovi nějaký obrázek. Před výběrem brokera doporučuji trochu pohledat na internetu.

Interactive Brokers

Interactive Brokers jsou dnes zřejmě to nejlepší, co investor může mít. Pomineme-li vysoký počáteční vklad, poplatky jsou nízké, skvělá obchodní platforma, výborné reference. Většina přátel, co aktivně obchoduje používá právě tohoto brokera. Jediné negativum, které jsem našel jsou poplatky za nedostatečný objem obchodů každý měsíc. Vzhledem k tomu, že obchoduji dlouhodobě a málo, byl to jeden z rozhodujících faktorů.

Lynx broker

Vybral jsem si nakonec Lynx. Důvody:

 • nízké poplatky, pravděpodobně jedny z nejnižších a neplatí se poplatek za připsání dividendy
 • obchodní platforma pro Mac OS, webové rozhraní Basic (a mobilní aplikace)
 • Lynx využívá platformu Interactive Brokers
 • pobočka v Praze
 • česká podpora
 • v neposlední řadě doporučení od několika přátel a dobré reference na internetu

O tom, jak probíhalo založení a první zkušenost s Lynx napíši příště. A bude to zajímavé 🙂 Asi v Lynx neřeší každý den neštastníka, který do druhého dne ztratí heslo k obchodní platformě…a překvapivě vám zapomenuté heslo na email nepošlou 😉

4 komentáře: „Jak vybrat správného brokera?

 • Červenec 15, 2018 (8:26 pm)
  Permalink

  Jj, Lynx je super, klasice IB také, kdyby tam nebyl ten min. kapitál co je potřeba a nějaké min. poplatky, na začátek stačí klidně FIO. Jejich broker není nějak extra vymakaný, ale stačí, poplatky vyšší, ale pokud se drží akcie roky, nevadí. Trochu nevýhoda je nízké pojištění v případě, kdyby banka krachla …což doufám, že se nestane.

  Reagovat
 • Leden 9, 2019 (6:04 pm)
  Permalink

  U Lynx je nevyhoda, ze se penize posilaji v pripade meny USD primo az do Citibank. Zkusil jsem kontrolni platbu a je to silene drahe, pro male investory zcela nevyhodne, pokud neposilate rovnou nekolik tisic dolaru. Doporucuji overit, kolik stoji odchozi platba u domovske banky u nas, ale hlavne v USA. Posilal jsem z banky Fio. Zbezne jsem se dival a asi nejvyhodnejsi je posilat z Air Bank.

  Reagovat
 • Leden 29, 2020 (9:02 am)
  Permalink

  Investuju, rozuměj obchoduju mimo akcií taky s opcema, futures, spready…, a nikdy by mě nenapadlo jít na burzu s menším kapitálem (spíše větším) než je povinnost u IB ($10,000). Další věc jsou poplatky, vloni u IB cca $5,000, jinde by byly řádově vyšší (např. LYNX bych musel na konec přidat 0), to už by mi stálo za to našetřit na IBčko. Když ročně nakoupím 100 akcií, je Vám možná jedno, že zaplatíte místo $0.16-0.67 (fakt centů) u IB, $5.00 u LYNXu – mě by celkem vadilo, že mě poplatky vyjdou xx % pozice a XXXX % více než jinde)… jen tak pro zamyšlení.

  Reagovat
  • Leden 29, 2020 (9:07 am)
   Permalink

   Ano, je to tak, souhlasim. Je treba zvazit obchodni styl. Pokud nekdo nakupuje napr. s ocekavanim, ze akcie bude drzet x-let, poplatek pak nehraje takovou roli. Naopak u daytradingu, nebo jinem dynamickem obchodovani jsou poplatky uz samozrejme nezanedbatelne.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *