Jak obchodovat na burze NASDAQ

Burza NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations) je největší elektronická burza v USA. Jedná se o třetí největší burzu na světě a byla založena už v roce 1971. NASDAQ se primárně zaměřuje na obchodování akcií a to zejména technologických a internetových společností. Je možné zde obchodovat i jiné investiční instrumenty, jakými jsou opce a futures.

Co je to index NASDAQ 100

NASDAQ 100 je akciový index, který obsahuje 100 největších amerických akciových společností, které jsou nejčastěji obchodovány. Obsahuje společnosti z různých oblastí (primárně technologické), vyjma finančních společností.

Mezi nejznámější společnosti v tomto akciovém indexu patří: Apple (AAPL), CISCO (CSCO), Ebay (EBAY), Facebook (FB), Intel (INTC) a další. Všechny společnosti je možné najít např. na webu CNBC.

Jak obchodovat na burze NASDAQ

Obchodování na burze NASDAQ je jednoduché a nijak se z pohledu investora neodlišuje od obchodování na jiných burzách, vyjma otvíracích hodin, které má každá burza vlastní. Ty však není nutné sledovat, akciové trhy jsou otevřeny 24 hodin denně, 5 dní v týdnu.

Abyste mohli obchodovat NASDAQ, stačí si otevřít účet u vybraného brokera. Z českých brokerů NASDAQ podporuje Fio banka, LYNX (přečtěte si mé zkušenosti s LYNX), Degiro, Interactive Broker, v podstatě všichni brokeři. Pokud nevíte, kterého si vybrat, přečtěte si, jak jsem nad výběrem brokera uvažoval já.

Co je to NASDAQ Composite index

NASDAQ Composite index reprezentuje všechny akcie obchodované na NASDAQ burze. Dnes je to přes 3000 akciových společností. Vzhledem k tomu, že NASDAQ se primárně zaměřuje na technologické společnosti, tento index odráží situci právě technologických a internetových firem, které mají v současné době obrovský růstový potenciál.

Composite index je vzhledem k charakteru akcií více volatilní než jiné indexy a je také náchylnější na spekulace.

Další informace

Pokud vás zajímá NASDAQ, sledujte jeho oficiální stránky, které jsou dobrým zdrojem informací.

NASDAQ, resp. NASDAQ Composite od začátku roku dosáhnul rekorního růstu v celé historii této burzy a to přes 10%. Ve srovnání index S&P rostl pouze o necelých 6%.

Je zajímavé se podívat, co se stalo s indexy NASDAQ v roce 2008, během finanční krize, kdy splaskla internetová bublina a za jak dlouho se vše vrátilo k normálu. To již nechám na vás a na vašich úvahách směrem k dlouhodobému investování.

1 komentář: „Jak obchodovat na burze NASDAQ

  • Prosinec 13, 2018 (9:08 pm)
    Permalink

    Pěkný článek. Osobně obchoduji měnové páry přes CFD kontrakty. Ale začínám se zajímat i o akciový index NASDAQ. Myslím, že je to vhodný doplněk do portfolia.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *