Investice do akcie China Mobile (CHL), díl II.

Před časem jsem napsal první díl ohledně mé investice do akcií společnosti China Mobile (CHL) z pohledu mé investiční strategie. Dnes bych se rád podíval na další důvody, proč si myslím, že investice do této společnosti je velmi dobrou příležitostí.

Velikost China Mobile

China Mobile je největší telekomunikační společnost na světě a také jednou z nejhodnotnějších firem v Asii.

851 miliónů uživatelů mobilních telefonů k lednu 2017, 3% růst od roku 2016

552 miliónů uživatelů 4G sítě, resp. mobilního internetu. CHL tak narostlo oproti roku 2016 o 65% v tomto segmentu.

81 miliónů uživatelů pevného internetu. Pevným internetem CHL míří zejména do oblastí mimo velká města. Za poslední rok se počet uživatelů zvýšil o 39%.

Pouze 51% populace v Číně používá internet (pro porovnání v USA je to 89%). Internet má tedy značný růstový potenciál.

CHL expanduje také do okolních zemí.

Investice do budoucnosti

China Mobile poslední dva roky investuje. Investice se samořejmě zaměřují směrem na internet, resp. rozvoj sítí 4G a přicházející 5G. CHL chce 5G sítě spustit ve spolupráci s Qualcommem v roce 2020. Nový 4G internet také přináší značně větší revenue, než staší typy sítí.

Vládní záruka

Ač se zdá, že vládní dohled může být na škodu, já osobně si myslím, že je to naopak. V Číně jsou na telco trhu tři hlavní hráči: China Mobile (CHL), China Telecom (CHA) a China Unicom (CHU). Vláda dohlíží na to, aby společnosti mezi sebou neuzavírali kartelové dohody a zároveň, aby jedna z nich nevytvořila vůči ostatním monopol. Dle všeho je tím vytvářena poměrně zdravá konkurence a navíc spolupráce, kterou se urychluje růst datových sítí. V jednom článku jsem se dokonce dočetl, že mezi těmito společnostmi docházi k rotaci managementu. V každé z těchto společností, CHL nevyjímaje, vlastní vláda podíl. Z mého pohledu je to pojistka (záruka) proti tomu, aby se se společnosti stalo něco zásadně špatného (myšleno jak v rámci telco trhu, tak trhu akciového).

Dividenda a růst

China Mobile aktuálně vyplácí dividendu 3.2%, nepatří tedy mezi největší. Dividenda je navíc vyplácena půlročně. Nicméně dividenda je vyplácena 14 let bez přerušení po sobě.

China Mobile Dividend Yield (TTM)

CHL každý rok zvyšuje revenue. Ke zpomalení růstu došlo až v roce 2014 a to díky rozsáhlým investicím do 4G sítí. Dle odhadů by tento rok měla společnost opět vyrůst o cca 2%, v příštím roce o 4%.

China Mobile Revenue (TTM)

Poznámka: zdrojem grafů je Ycharts.

Akcie jsou podhodnocené

Akcie CHL jsou stále levné a podhodnocené: P/E 14.26 (Forward P/E 12.08), P/B 1.58, P/S 2.18 (data k 10.5. 2017).

Na závěr bych tedy shrnul: V CHL vidím obrovský potencial. Zajímavá dividenda, stále podhodnocené akcie, vládní záruky, investice do budoucna, stále nevyužitý potenciál Číny, resp. asijského telco trhu, stabilní společnost.

Dovolím si odkázat ještě na článek zabývající se porovnámím indexu FXI a SPY. Přijde-li krize, splaskne-li bublina, dle mého názoru nebude znamenat pro čínský trh tak dramatický propad, jako pro americké akcie.

Sledujte Akcie² na Facebooku či Twitteru ať vám neuteče nový článek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *