Co je to spekulace

Spekulace je ve světě akcií, resp. investičních instrumentů velmi důležitý pojem. Spekulace bývá často zaměňováná s investicí, případně se uvádí, že spekulace je forma investice. Není tomu tak. Je velmi důležité vědět, kde mezi spekulací a investicí leží hranice.

Spekulace v kontextu obchodování na burze označuje konání, při kterém jsou akcie, měny, komodity, opce atd. nakupovány nikoliv s cílem dlouhodobého vykonávání vlastnických práv (jako je výplata dividend), ale s krátkodobým výhledem na růst jejich hodnoty a následný zisk při prodeji, nebo prodávány s krátkodobým výhledem na pokles jejich hodnoty a následnou zpětnou koupí za nižší cenu. (zdroj: Wikipedie)

Co je to investice

Investiční operace je taková operace, která po důkladné analýze slibuje bezpečné zachování jistiny a odpovídající výnos. Operace, které nesplňují tyto požadavky, jsou spekulacemi. (zdroj: Benjamin Graham, kniha Security Analysis, 1934)

Z výše uvedené definice Benjamina Grahama je vidět, že řada lidí na finančních trzích se pokládá za investory, ale ve skutečnosti jsou spekulanti. Na tom není nic špatného, ale je třeba si uvědomit rozdíl.

Investice, je zaměřena na výnos změnou hodnoty, zatímco spekulace je zaměřena na výnos změnou ceny. Příkladem může být nákup ovocného stromu kdy investor počká, až vyroste a začně plodit ovoce. To pak může prodávat. Zatímco spekulant strom prodá při nejbližší možnosti zisku.

Spekulace je tedy relativně krátkodobá záležitost, kdy se předpokládá růst nebo pokles ceny investičního instrumentu. Spekulovat je možné samozřejmě se vším.

Investování je snaha o dlouhodobé zhodnocení peněz tím, že se peníze uloží do investičního instrumentu, do aktiv. Dlouhodobě se pak předpokládá zhodnocení, například pravidelnou dividendou.

Investice i spekulace sebou nesou rizika

Rizika spekulace

U spekulace se předpokládá určité chování trhu a na jeho základě se spekuluje. Spekulovat je možné na růst ceny, kdy otevíráme dlouhou pozici a nakupujeme akcie, které následně se ziskem prodáme a nebo naopak na pokles ceny, kdy očekáváme, že cena akcií klesne.

Obchody jsou realizovány na základě pohybu trhu, aktuálně vyhlášených zpráv, nebo technické analýzy. Nikdo však nazaručí, že k předpokládanému pohybu ceny dojde. Nevíme to, pouze to odhadujeme. Spekulujeme. Riziko je zde tedy značné a osobně bych spekulace vůbec nedoporučoval začátečníkům bez důkladné několika měsíční přípravy a prvních pokusu s malým budgetem.

Rizika investice

U investování děláme vše proto, abychom rizika eliminovali, resp. je předvídali. Přesto je nutné říci, že např. při srovnání se spořením, zde rizika jsou. Základem je důkladná analýza a screening společnosti, do které chceme investovat a to i několik let nazpět. Předpokladem je, že pokud společnost velmi dobře fungovala, resp. prosperovala, předchozích 10-15 let, bude tomu i tak nadále. Chceme samozřejmě vědět, jak se společnosti daří, zda ji roste dividenda, co dělá její konkurence, apod. Tím vším dokážeme odhalit možná rizika.

U investování vše závisí také na naší investiční strategii a dostatečné diverzifikaci portfolia. To samozřejmě snižuje riziko případných ztrát.

Vzhledem k tomu, že investování je dlouhodoubou záležitostí není nutné se tolik zabývat výkyvy cen, jako v případě spekulací. Čas výkyvy vyhladí, pokud podržíme akcie i v případě horší situace na trhu.

V případě spekulací se nic takového nedělá.

Ani v tomto případě však není zaručeno, že vybraná společnost neutrpí ztráty, nebo nezkrachuje. Jsou události, které ani důkladnou analýzou není možné předvídat, např. přírodní katastrofy.

Stres ze spekulace vs pohodlí investování

Před pár lety jsem začínal obchodovat forex, přesněji spekulovat na pohyby měn. Aktivní obchodování mi vydrželo zhruba 6 měsíců. Byť jsem se opravdu důkladně připravoval, realita byla jiná. Spekulace jsou pro mě extrémně náročné a to zejména časově a stresově. Přítomnost pocitu, že cena jde na druhou, než zamýšlenou, stranu. Neustálé nutkání cenu kontrolovat. Panika, když nejde nic dle plánu. Nakonec jsem zjistil, že tato forma adrenalinu není nic pro mě.

Na druhou stranu investice, o které se pokouším jsou pravým opakem. Analýza společností, čtení výročních zpráv apod. není zrovna zábava. Ale poté, co nakoupím akcie mi stačí se na danou společnost podívat jednou za týden, dva, nemusím řešit to, že cena akcie zrovna teď spadla o $2, protože za měsíc bude zase zpět a navíc mi přijde dividenda. Je to pohodlné, časově nenáročné. Samozřejmě, není zde vidina rychlého zbohatnutí, jak u začínajících spekulantů často bývá.

Chcete spekulovat? Spekulujte.

Mám přátele, kteří spekulují a jsou úspěšní. Je na každém, jakou cestu si zvolí. Na spekulacích není nic špatného a mají své místo na trhu.

V případě spekulací doporučuji si dobře srovnat v hlavě, jaké prostředky mohou být obchodovány a počítat s tím, že je zde riziko ztráty kapitálu. Pokud začínáte, začněte opravdu s malým budgetem než získáte potřebné zkušenosti a jistotu v tom, co děláte. Ze stejného důvodů nedoporučuji používat páku.

Nepotřebujete-li adrenalin, věnujte čas studiu investování do diviendových akcií. K tomu vám pomohou i další články na tomto webu. Chraňte svůj kapitál před ztrátami, pokuste se ho zhodnotit. Dividendové akcie jsou skvělým pasivním příjmem.

2 komentáře: „Co je to spekulace

 • Červen 30, 2017 (10:21 pm)
  Permalink

  Setkáváme se v českém internetu se dvěma překlady Grahamovy věty. Pokud je tam slovo operace jen jednou, něco tam chybí. Proto se tam dává často slovo operace dvakrát. V anglickém originále je tam slovo “one“.
  Originál: An investment operation is one, which upon thorough analysis promises safety of principal and an adequate return.
  Správně česky: Investiční operace je taková operace, která po důkladné analýze slibuje bezpečnost kapitálu a dostatečný výnos.
  Chybně je: Investiční operace je taková, která po důkladné analýze slibuje bezpečnost vkladu a přiměřený výnos.
  Sám veliký manažer hedge fondu na Maltě – Daniel Gladiš má v knize slovo operace dvakrát.

  Reagovat
  • Červenec 3, 2017 (9:13 am)
   Permalink

   Děkuji, opravil jsem.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *