Co je to dividenda (a jak na daně)

Dividenda je výnos ze zisku společnosti, jejíž akcie vlastníme. Ne každá společnost dividendu vyplácí, nicméně pro investory je to zajímavý zdroj příjmu.

Společnosti, které vyplácejí dividendu mají dle historických dat stabilnější kurz akcie (v dlouhodobém měřítku). Ceny těchto akcií také rychleji rostou a v případě krize nezaznamenávají tak hluboký propad.

Z mého pohledu, společnost, která 10 let po sobě vyplácí dividendu a dividenda v tomto období rok co rok roste, může být zajímavou a bezpečnou investicí v dlouhodobém horizontu.

Vyplácení dividend

Výše dividendy se vztahuje k akcii, tj. za držení jedné akcie může investor získat pevnou částku. Dividenda je většinou vyplácena čtvrtletně, ale není to pravidlem. Čtvrtletní vyplácení je běžné u amerických akcií. Je možné se ale setkat s vyplácením jednou za rok, případně pololetně.

Jak vyplácení dividend vlastně funguje?

Declaration date, den oznámení dividendy

Takto je označován den, kdy vedení společnosti oznámí dividendu. Je možné se také setkat s termínem announcement date.

In-dividend date

Jedná se o poslední den s nárokem na dividendu. Pokud nakoupíte akcie v tento den, bude obchod ještě dokončen do record date, tedy budete majitelem akcií s nárokem na nejbližší dividendu. 

Ex-dividend date

První den, kdy lze prodat akcie bez ztráty nároku na výplatu dividendy. Pro získání dividendy musíte tedy akcie nakoupit či vlastnit před ex-dividend date. Pokud koupíte akcie v ex-dividend date a později, již nebudete mít nárok na nejbližší dividendu.

Po tomto dni akcie většinou mírně poklesnou (o výši vyplacené dividendy). Následuje korekce.

Ex-dividend date je obvykle vyhlášen měsíc po declaration date.

Record date, rozhodný den

V tento den společnost identifikuje všehny akcionáře, kterým náleží výplata dividendy a nastává většinou 2 dny po ex-dividend date.

Payment date, výplatní den

Tento den je spuštěn proces vyplácení dividend. Payment date nastává obvykle měsíc po record date.

Dividenda - vyplácení a časové schéma

Kam přijde dividenda?

Dividenda se vyplácí v hotovosti a již po ex-dividend date byste ji měli vidět na obchodním účtu. Po payment date by měla být částka k dispozici.

Co dělat s dividendou?

Pokud je to možné, doporučuji částku reinvestovat a doplňovat tak své portfolio. Toto je kouzlo dividendových akcií. Pokud se vašim akciím daří, je navíc možné za peníze z dividend akcie dokupovat a zvyšovat tak výnos celého portfolia.

Akcie na vašem obchodním účtu již budou očištěny o srážkovou daň. Dividendy se daní u zdroje. Na problematiku danění dividend, resp. dvojího zdanění se podíváme v jiném článku.

Vyplatí se kupovat akcie s vysokou dividendou?

Na trhu je možné najít společnosti s dividendou kolem 10%. Otazkou je, proč společnosti nabízejí tak vysokou dividendu. Na to je vždy třeba najít odpověď.

Vysoká dividenda může být zajímavá, ale také může znamenat, že trh si myslí, že investice do této společnosti je riskantní. Může to také znamenat, že si společnost neví rady s cashflow, které má a tak ho raději vyplácí akcionářům.

Tedy, vysoká dividenda je velmi zajímavá, ale je dobré se podívat na to, co je za tím. Mimochodem etablované firmy, do kterých investuje např. Warren Buffett mají většinou dividendu nižší a to kolem 3%

Dividenda a daně

Nejčatější otázky mladého investora jsou kolem odvodů daní ze získané dividendy. Ano, dividenda se musí danit. Jak to funguje?

Z dividendy se platí tzv. srážková daň. Velikost daně závisí na typu společnosti. Ve většině případů se setkáte se srážkovou daní 15%. Daň nemusíte odvádět, ale odvede ji za vás broker a o tuto částku je tedy dividenda snížena.

Jak na daňové přiznání?

Následující řádky popisují zřejmě ideální situaci, jak by se s dividendou v daňovém přiznání mělo zacházet (poznámka: čerpal jsem z veřejně dostupných informací a rad účetních).

Pro jednoduchost se nyní bavme o dividendě z akcií amerických společností. Jako občané ČR nemáme vůči USA daňové povinosti, ale máme daňovou povinost zde. Do daňového přiznání je tedy nutné obdržené dividendy přiznat a zdanit je „podruhé“. Nicméně, v případě USA, resp. zemí, kde má ČR uzavřenu dohodu o zamezení dvojího zdanění a daň byla již odvedena (to za nás udělal broker), můžeme tuto skutečnost doložit. V tomto případě je nutné daňové přiznání doplnit o formulář „Příjmy ze zdrojů v zahraničí“ a doložit doklady, že daň byla již v zahraničí zaplacena. K tomu nám poslouží výpis z účtu brokera, kde je u každé obdržené dividendy vidět 15% srážka na dani. Není tedy nutné daň odvádět znovu, daň je vyloučena. K vyloučení daně se používají v uvedeném formuláři tzv. metody vyloučení – v našem případě použijeme metodu prostého zápočtu. Více informací o těchto metodách najdete například na serveru jakpodnikat.cz. Pro potřeby daňového přiznání se veškeré částky uváději v Kč, převedené z dollaru dle jednotného kurzu.

Problematika kolem danění dividend není jednoduchá a take není zcela jednoznačná. Před podáním daňového přiznání doporučuji situaci konzultovat s účetní.

MLP společnosti

V předchozích odstavcích bylo uvedeno, že velikost srážkové daně je závislá na typu společnosti. Během výběru akcií se můžete potkat např. se společnostmi typu MLP (Master Limited Partnership). MLP společnosti využívají speciálních daňových výhod, úlev. Často se jedná o investiční společnosti, které většinou nabízejí vysokou dividendu. Srážková daň u těchto společností se pohybuje kolem 39%.

Závěr

Dividendy obdržíme pouze v případě, že akcie držíme, tedy jsme v long pozici. V případě, že jsme akcie prodali a tedy jsme v short pozici, tak dividendu naopak musíme zaplatit a to včetně daně. V tomto případě se o to opět postará sám broker a dividendu z našeho účtu strhne.

Dividendy jsou skvělou příležitostí, jak ještě více zhodnotit akcie, které vlastníme. Proto upřednostňuji investice do společností, které vyplácejí pravidelnou dividendu. V dalších článcích najdete informace o tom, jak si takové společnosti vybírám.

Chybí vám něco v článku, nebo není něco jasné?  Napište mi na Facebook či Twitter a já to rád doplním.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *