Co je poměr Price to Book? (Price to Book Ratio, PB)

Poměr Price to Book Value (zkráceně PB, resp. P/B, aleternativně P/BV, PBV) patří podobně jako poměr P/E mezi základní poměrové ukazatele akcie, které nám dávají přehled o hodnotě akcie dané společnosti a kterými také můžeme akcie společností (podnikající ve stejném odvětví) porovnávat mezi sebou. Oba tyto ukazatele se používají při hodnotové analýze.

V zahraničních publikacích je P/B občas také nazýváno jako Price Equity Ratio. Neplést s P/E (Price to Earnings Ratio).

Poměr tržní ceny akcie k účetní hodnotě akcie

Price to Book Ratio je poměr ceny (price) k účetní hodnotě akcie (book). P/B vypovídá o tom, jaký násobek vlastního kapitálu společnosti platí investor v ceně její akcie. Resp. co jsou investoři ochotni zaplatit za hodnotu čistých aktiv společnosti.

Aktiva společnosti zjednodušeně představují její majetek, tedy to, co společnost vlastní. Pasiva v podstatě znamenají zdroje financování majetku.

Účetní hodnota společnosti se většinou liší od třžní hodnoty. Důvodem jsou účetní pravidla. Pokud si představíme společnost, které prodá všechna svá aktiva (majetek) a splatí veškeré finanční závazky (dluhy, pujčky, faktury), zůstane nám účetní hodnota společnosti, resp. to, co by zbylo majitelům a akcionářům společnosti. Představte si, že takovou společnost koupíte pod její účetní hodnotou. Tzn. že jen prodejem jejich aktiv můžete vydělat.

Cílem hodnotových investorů je vyhledávat společnosti, které jsou podhodnocené, tedy kdy cena akcií je pod jejich účetní hodnotou. Zárověn ale pro tento stav společnosti (pro nízké  P/B) musí být dobré důvody.

Jak se spočítá Price to Book Ratio

P/B = Current Market Price / (Total Assets – Total Liabilities)

P/B = Current Market Price / (Total Common Equity / Total Common Shares Outstanding)

Book Value = (Total Assets – Total Liabilities) = Share Holder’s Equity

P/B není třeba počítat, najdete ho ve screeningových nástrojích, například finviz.com:

CHL Price to Book (P/B)

Nízké P/B

Nízké P/B znamená, že akcie je podhodnocená. Kupovat akcie společností za méně, než jejich účetní hodnotu dává smysl. Je nutné však neopomenout důvody, proč mají akcie nízké P/B. Může to také znamenat, že se společností je něco špatně. Abychom se dozvěděli, proč je P/B nízké, je potřeba společnost poznat, podívat se na její účetní závěrky, finanční výkazy a historii.

Vysoké P/B

Vysoký poměr P/B jednoduše znamená, že akcie společnosti jsou dražší, než jejich účetní hodnota.

Doporučované hodnoty P/B

Jaké P/B bychom měli vyhledávat? Nejčastěji údávanou hodnotou (v různých publikacích) je 2. Daniel Gladiš doporučuje vyhledávat akcie s hodnotou nižší 1,5, Benjamin Graham dokonce 1,2. Ja se zajímám i o akcie s hodnotou 2. Znamená to tedy, že pan Gladiš je ochotný zaplatit za akcii 1,5 násobek její účetní hodnoty, Benjamin Graham 1,2 násobek. Je na každém investorovi, jakou hodnotu si zvolí. Důležité je vědět, co se za nízkým P/B skrývá a případně si dokázat zdůvodnit vyšší P/B.

Kvalitní společnosti mívají vyšší P/B. Pokud má společnost zajímavý růstový potenciál, může být dobrou investicí.

CHL Price a Price to Book

Na co si dát pozor

Samotný ukazatel P/B může zkreslit dojem „drahosti“ akcie u společnosti s vysokým zadlužením. Na dluh je třeba si dát pozor (proto by také analýza neměla být založena pouze na jednom ukazateli). Pokud chceme porovnávat akcie společnosti mezi sebou, je třeba dluh zohlednit. V případě P/B by se mělo jednat o společnosti s podobně velký dluhem, pokud je to možné. Proč? Protože, pokud je např. společnost 2x více zadlužená, než jiná společnost, vyjde nám dvojnásobné P/B akcie.

Bezpečnostní polštář

Čím lepší (nižší) cena akcie, tím nižší riziko ztráty investovaného kapitálu. Pokud se nám povede nakoupit akcie skvělé společnosti pod jejich účetní hodnotou, výrazně snižujeme riziko investice. S tím souvisí pojem bezpečnostního polštáře.

Pro důkladné pochopení jak funguje bezpečnostní polštář doporučuji publikaci Inteligentní investor od Benjamina Grahama nebo Akciové investice od Daniela Gladiše.

P/B a P/E

S P/B a P/E se často pracuje dohromady a to tak, že násobek P/B a P/E by měl být nižší, než 22,5. Nižší hodnota jednoho parametru tedy může tolerovat vyšší hodnotu parametru druhého.

Závěr k Price to Book Ratio

Nezapomeňte, že poměr P/B je pouze jedním z parametrů, o který by se měl hodnotový investor zajímat. Hodnotu P/B je nutné u dané společnosti pochopit a zdůvodnit si ji.

P/B je intuitivní ukazatel, který říká, jaký násobek vlastního kapitálu platíme za cenu akcie. Vzhledem k tomu, že se operuje s účetní hodnotou, může být problém u porovnávání akcií společností dle P/B v různých zemích. Důvodem jsou různá účetní pravidla.

P/B nemusí být vypovídající, pokud porovnáváme akcie společností v ruzných odvětvích a může být také méně užitečné u společností s malými aktivy (např. internetové a technologické společnosti).

Najděte si v akciovém slovníku vysvětlení dalších důležitých ukazatelů, které se používají při hodnotové analýze.

5 komentářů: „Co je poměr Price to Book? (Price to Book Ratio, PB)

 • Září 7, 2017 (12:17 pm)
  Permalink

  „Účetní hodnota společnosti je rozdíl mezi účetní hodnotou aktiv a účetní hodnotou pasiv.“

  Ucetni hodnota aktiv se musi rovnat ucetni hodnote pasiv. Ucetni hodnota spolecnosti je rozdil aktiv a zavazku. Zavazky jsou cast pasiv.

  Reagovat
  • Září 7, 2017 (12:21 pm)
   Permalink

   Tomu nerozumim a nemyslim si, ze se ucetni hodnota aktiv musi rovnat ucetni hodnote pasiv, uz jen kvuli tomu, ze cast pasiv jsou zavazky, ktere mohou aktiva vyrazne prevysovat.

   Reagovat
 • Září 7, 2017 (7:35 pm)
  Permalink

  Zakladni princip rozvahy je, ze aktiva se rovnaji pasivum, zkuste se na to podivat.

  Reagovat
 • Září 7, 2017 (7:50 pm)
  Permalink

  Jde o strukturu, pasiva (vlastni a cizi kapital) jsou zdroje financovani aktiv, tudiz ta veta „uz jen kvuli tomu, ze cast pasiv jsou zavazky, ktere mohou aktiva vyrazne prevysovat“ nedava smysl.

  Reagovat
  • Září 10, 2017 (10:16 am)
   Permalink

   Dekuji, zda se, ze je to opravdu tak. Nastuduji podrobneji a opravim. Dekuji za komentar.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *